Günümüz dünyasında, gerek profesyonel gerekse hobi amaçlı yapılan hemen her iş, internet bağlantısı gerektirmektedir. Birçok bilgisayarın bulunduğu çalışma ortamlarında, bütün bilgisayarlara tek tek internet hattı çekmek oldukça verimsiz bir yöntem olacaktır. Bu nedenle, birbirlerine yakın konumlarda bulunan birden fazla bilgisayarı eş zamanlı olarak internete bağlamak için ağ modemler kullanılır.


Ağ Modem


Ağ modem, kablosuz internet erişiminin gündeme gelmesiyle birlikte ortaya çıkan bir teknolojidir. Özellikle bilgisayar sayısının artması, sadece iş yerlerinde değil evlerde dahi birden fazla bilgisayarın bulunması, internet dağıtmaya yarayan bu teknolojiyi açığa çıkarmıştır.


Temelde ağ modemler, bir internet bağlantısını dağıtarak birden fazla bilgisayarın aynı internet bağlantısını kullanmalarını ve bu sayede eş zamanlı olarak internete bağlanmalarını sağlayan cihazlardır. Ancak ağ modemler; sadece belli bir işlevi yerine getiren değil, farklı görevleri de yapabilen birden fazla ürünü ifade eder. Ağ modem kategorisinde bulunan bu ürünler, görünüm açısından birbirlerine benzeseler de özellik bakımından birbirlerinden tamamen farklı nitelikte olabilmektedir. Elektronik dünyasının birçok saygın firması, bu alanda üretim yapmakta ve yeni teknolojiler geliştirmektedir.


Ağ Modem Nedir?


Ağ modem, kablosuz internet paylaşımı yapmaya yarayan teknolojik aletlere verilen genel isimdir. Bu aletler; routerler, access pointler, wireless adaptörler, menzil artırıcılar ve powerline adaptörler olarak sınıflandırılabilir.


Routerler, en çok tercih edilen kablosuz ağ modemleri arasında yer alır. Router, ana hattan gelen internet bağlantısını, kablosuz bağlantıya çeviren ve bu sayede birden fazla bilgisayarın internete bağlanmasını mümkün kılan cihazlardır. Kablosuz bağlantı imkanı sağladığı gibi, ethernet girişine sahip olan bazı routerler, kablolu bağlantıyı da mümkün kılar.


Access pointler ise, kablosuz bağlantı özelliği olmayan bilgisayarlarda kullanılırlar. Access point sayesinde, bilgisayarları birbirlerine bağlayarak kablosuz bir ağ yaratabilirsiniz. Bu cihazların internet bağlantısı özellikleri yoktur.


Wireless adaptörler, access pointlere oldukça benzer ürünlerdir; ancak access pointlerden farklı olarak internet bağlantısı özellikleri de vardır. Eğer kablosuz bağlantı özelliği olmayan bir bilgisayarınızı kablosuz bir internet ağına bağlamak istiyorsanız wireless adaptör kullanmanız gerekecektir.


Menzil artırıcılar, modemin veya routerin kapsama alanını genişletmek için kullanılırlar. Menzil artırıcıyı, routerinizin kapsama alanı içerisinde bir yere kurarsanız, internet menziliniz önemli ölçüde artar. Menzil artırıcı sayesinde kablosuz ağın çekmediği alanlarda dahi internete girebilirsiniz.


Powerline adaptörler, elektrik hattını internet hattına çeviren aletlerdir ve genellikle çift halinde satılırlar. Elektrik prizine taktığınız powerline girişine internet kablosunu bağladığınızda, diğer bir odadaki elektrik prizine takılı powerline adaptör üzerinden internete bağlanabilirsiniz.


Ağ Modem Kullanım Alanları


İnternet ihtiyacının artmasıyla birlikte ağ modemlerin kullanım alanları da oldukça artmıştır. Routerler, genellikle ofislerde ve birden çok bilgisayarın bulunduğu evlerde kullanılır. Ayrıca, kampüslerde ve kablosuz ağ erişiminin bulunduğu diğer açık alanlarda da router modelleri kullanılır.


Access pointler, yerel ağ bağlantısı yapabilmek için kullanılmaya uygun ürünlerdir. İnternet erişimi olması istenmeyen yerel bilgisayar ağlarında en ideal tercih access pointlerdir. Access point modellerinin internet erişimine kapalı olması, yerel ağ güvenliğini artıran bir etmendir. Eğer kuracağınız ağda güvenlik sizin için ön plandaysa access point kullanmanız faydalı olabilir. Şirketler, fabrikalar, bankalar gibi güvenliğin ön planda tutulduğu yerlerde access pointler kullanılmaktadır.


Wireless adaptörler, kablosuz internet özelliği bulunmayan bilgisayarlarda kullanılırlar. Örneğin, masaüstü bilgisayarınızdan kablosuz internete erişmek istiyorsanız bir wireless adaptör kullanmanız gerekir. Son yıllarda çıkan akıllı ev aletlerinin internet erişimini sağlamak için de wireless adaptör kullanılabilir. Menzil artırıcılar ise, modemin menzilinin yeterli gelmediği yerlerde kullanılabilir. Bu cihazların internet erişim hızını belli bir noktada sabitleme özelliğine sahip olmaları da kullanım alanlarını oldukça genişletmektedir.