Bluetooth KulaklıklarSesli iletişimin vazgeçilmez araçları olan cep telefonları ile görüşme yapılırken telefonun elde tutulması hareket kabiliyetini önemli derecede kısıtlar. Özellikle araç kullanırken bu durum oldukça tehlikeli olabilir. Cep telefonu görüşmelerinin bir kulaklık aracılığı ile yapılmasını sağlayan bluetooth kulaklıklar ise bu olumsuzlukları ortadan kaldırarak, cep telefonu görüşmelerinin çok daha rahat ve güvenli şekilde yapılmasına olanak sağlar.


Bluetooth Kulaklık Fiyatları


Bluetooth kulaklık modelleri farklı özelliklere sahiptir. Jabra, Plantronics ve Samsung gibi firmalara ait ürünlerin fiyatları da sahip oldukları bu özelliklere göre değişkenlik gösterir.


Bluetooth kulaklık seçiminde öncelikle ürünün ergonomisine dikkat edilmelidir. Tercih edilecek ürünün kulağa rahat takılması ve kulakta rahatsız edici bir his yaratmaması gerekir. Diğer önemli nokta ise cihazın ses aktarım kalitesidir. Bu cihazların, tarafların birbirlerini net şekilde duyabilmeleri için sesi her iki yöne de kaliteli şekilde iletmesi gerekir. Bazı modellerde bulunan ortam gürültüsünü engelleme özelliği, arka plandaki sesi engelleyerek sadece konuşan kişinin sesinin karşı tarafa aktarılmasını sağlar.


Ürün tercihinde cihazın pil kapasiteleri ve şarj olma süreleri de dikkate alınmalıdır. Uzun süreli kullanımlarda zor duruma düşülmemesi için yüksek kapasiteli pili olan, kısa sürede şarj edilen veya şarj üniteli saklama kabı olan ürünler tercih edilebilir. Eğer tercih edilecek ürün müzik dinlemek için veya birden fazla telefon ile birlikte kullanılacaksa, seçilecek cihazın bu özellikleri desteklediğinden emin olunmalıdır.


Bluetooth Kulaklık Ne İşe Yarar?


Bluetooth kulaklıklar cep telefonları ile görüşme yapılırken telefonun elde tutulması zorunluğunu ortadan kaldırır. Telefon görüşmelerinin, üzerine mikrofon ve hoparlör bulunan ve kulağa pratik şekilde sabitlenen bir kulaklığa kablosuz olarak aktarılmasını sağlayan bu cihazlar araç kullanırken, çalışırken, yürürken, spor yaparken ya da ellerin dolu olduğu herhangi bir anda önemli derecede kolaylık sağlarlar. Ayrıca bu kulaklıklar kullanılırken cep telefonu doğrudan kulağa tutulmadığı için telefondan yayılan radyasyondan da etkilenilmez.


Bu cihazlar ayrıca cep telefonlarında ve bluetooth özelliğine sahip cihazlarda oynatılan medya dosyalarının seslerinin dinlenmesi için de kullanılabilir. Bu kullanım, kargaşa yaratan kablolar olmadığından dolayı daha konforlu bir kulaklık kullanımı sağlar.


Bluetooth Kulaklık Nasıl Kullanılır?


İlk kullanımdan önce bluetooth kulaklığın cep telefonu ile eşleştirilmesi gerekir. Bu işlem cep telefonlarının bluetooth ayarlarından, cihaz ekleme şeklinde yapılabilir. Kulaklık ve cep telefonu eşleştirildikten sonra cihaz kullanıma hazırdır. Bluetooth kulaklığın kullanılabilmesi için hem kulaklık açık olmalı, hem de cep telefonunun bluetooth özelliği aktif olmalıdır.


Bluetooth kulaklıklar kulak kepçesine ya da kulak yoluna takılarak kullanılırlar. Cep telefonuna arama geldiğinde, eğer telefon ile kulaklık arasında 10 metreden daha az mesafe varsa bu arama bluetooth kulaklık aracılığı ile cevaplanabilir. Bu cihazlar ile gelen aramaların cevaplanması ya da reddedilmesi kulaklık üzerindeki fiziksel bir tuş ya da sesli komut ile yapılabilir. Gelen aramaların cevaplanmasının yanında bu cihazlar ile son aranan numaralara çağrı da yapılabilir. Bluetooth kulaklıklar enerjilerini dahili pillerinden aldıklarından dolayı, pilin azaldığı durumlarda kullanıma devam edilebilmesi için cihazın şarj edilmesi gerekir.


Bluetooth Kulaklık ile Müzik Dinleme


Bluetooth kulaklıklar, sesli görüşme yapmanın yanında müzik dinleme amacıyla da kullanılabilir. Ancak bu cihazlar müzik dinlemek için kullanılacaksa, tercih edilecek cihazda bu özelliğin bulunup bulunmadığına dikkat edilmelidir. Müzik dinlemek için ürün seçiminde tek kulağa takılan modeller tercih edilebileceği gibi, daha iyi bir müzik deneyimi için stereo özelliğine sahip ve her iki kulağa birden takılan modellerin tercih edilmesine dikkat edilmelidir. Bu ürünlerle müzik dinlenirken, cihaz özelliğine göre çalan parçanın telefon üzerinden değiştirilmesi gerekebilir. Ancak bazı modellerde cep telefonu ile senkronizasyon tam olarak sağlanır ve telefonda çalan parçalar kulaklık üzerindeki tuşlar aracılığıyla durdurulabilir, tekrar başlatılabilir veya önceki ya da sonraki parçaların çalınması sağlanabilir.


Bluetooth Kulaklık Nasıl Takılır?


Bluetooth kulaklık modelleri birbirinden kolay kullanım özellikleriyle her yaştan kullanıcıya kullanım kolaylığı sağlayarak beğeni topluyor. Telefonlarla kolay bir şekilde uyum sağlayan bu kulaklıklar, kablosuz olmaları sayesinde de hareket alanını geliştirerek daha basit bir şekilde takılabilmeye olanak tanıyor. Kulak ile ergonomik olarak uyumlu olan bluetooth kulaklık seçenekleri, kulağa yerleştirilerek oldukça konforlu bir şekilde kullanılabiliyor. Cep telefonları ile bluetooth özelliği sayesinde otomatik olarak iletişim kuran bu kulaklıklar ekstra zahmetleri ortadan kaldırıyor. 


Bluetooth Kulaklık Tavsiyeleri Nelerdir?


Farklı boyutlara sahip olan bluetooth kulaklıklar, onlarca marka ve yüzlerce model ile kullanıcılara hizmet sunuyor. Sahip olunan cep telefonu ile uyumlu olan bluetooth kulaklıklar arasından kişisel beğenilere ve bütçelere göre tercihler gerçekleştirilebiliyor. Ses desibeli seviyesi farklı olan ürünler arasından, duyulan ihtiyaca göre seçimler oluşturulabiliyor. Müzik dinlemek için bluetooth kulaklığa ihtiyaç duyan kullanıcılar için özel tavsiyelerde bulunulabilirken telefon görüşmelerinde bu kulaklıklardan yararlanmak isteyen kullanıcılar için farklı ürünler tavsiye edilebiliyor.


Bluetooth Kulaklık Ayarları Nasıl Yapılır?


Kulaklık modelleri arasından biri satın alındığında o ürünün cep telefonu ile senkronize bir şekilde çalışabilmesi adına bazı ayarlamalar yapılması gerekiyor. Bu ayarlamaları cep telefonunun cihaz ayarları bölümünden yeni cihaz ekle seçeneğini kullanarak kısa süre içerisinde gerçekleştirmek mümkün oluyor. Bluetooth kulaklığı ile cep telefonu eşleştirilerek bu yeni aygıt kullanmaya başlanabiliyor. Telefon ekranı üzerinden ses seviyesinin minimum ya da maksimum seviyede olacak şekilde ayarlanabilmesi de kullanıcılara sunulan kolaylıklar arasında yer alıyor.


Bluetooth Kulaklık Açılmıyorsa Neler Yapılmalıdır?


Bazı cep telefonu kullanıcıları, bluetooth kulaklık ürününü satın aldıktan sonra kulaklıklarını çalıştıramama problemi ile karşı karşıya kalıyor. Bu durumu çözmek için öncelikle ürünün kullanım kılavuzunun detaylı bir şekilde incelenmesi gerekiyor. Yaşanabilecek her türlü probleme karşı detaylı açıklamalar için kullanım kılavuzları kullanıcıların yardımına koşuyor. Cep telefonunun bluetooth özelliğine sahip olduğundan ve bu özelliğin çalışır vaziyette olduğundan emin olmak da kulaklığın kolay bir şekilde çalıştırılabilmesini sağlayan etmenler arasında kendisini gösteriyor. 


Bluetooth Kulaklık Bilgisayara Nasıl Bağlanır?


Cep telefonları ile uyumlu olmalarının dışında masaüstü ve dizüstü bilgisayar modelleri ile de uyumlu olarak kullanılmaya imkan tanıyan bluetooth kulaklıklar, oldukça kısa bir süre içerisinde bu aygıtlara bağlanabiliyor. Harici cihazların bluetooth özelliğinden yararlanarak kablosuz bir şekilde cihazlar arasında iletişim ve bağlantı sağlanıyor. Bu bağlantı sonucunda bilgisayar üzerinden açılan filmler, videolar ya da müzikler büyük bir kolaylıkla kulaklık üzerinden dinlenebiliyor.


Bluetooth Kulaklık Nasıl Tanıtılır?


Kullanıcılarına vakit ve konfor kazandıran bluetooth kulaklıklar, birçok cihazla uyumlu bir şekilde kullanılabilme özelliği sunuyor. Bu cihazlara tanıtılmaları sonucunda artık o cihazlarda da kullanılabiliyor. Tanıtma işlemini gerçekleştirmekte zorlanan kullanıcılar, cihazlarını açtıktan sonra mod düğmesi üzerinden bluetooth özelliğini seçip bağlan düğmesine on saniye basılı tuttuktan sonra eşleşilen cihaz ile bağlantı kurma işlemini gerçekleştirmek olanaklı hale geliyor. Bluetooth kulaklıklar üzerinde yer alan ışıkların yanmasından ve yanıp sönmesinden bağlantı işleminin gerçekleşmesi konusunda hangi aşamada olunduğuna dair bilgi alınabiliyor.