En Ucuz Bulaşık Makinesi ve Modelleri

Mutfakların değişmez bir parçası haline gelen bulaşık makineleri, insan gücüyle yapılan işlerin makinelere devredilmeye başlamasından sonra evlere gelen konforun öncüleri arasında yer alıyor. Elde bulaşık yıkamak, su, deterjan ve zaman israfına neden olduğu gibi temizlik açısından da mükemmel sonuçlar vermeyebiliyor. Oysa bulaşık makineleri, daha az su harcayarak tercih edilen yoğunlukta yıkama gerçekleştiriyor. Dolayısıyla da hem enerji tasarrufu elde edilmiş hem de daha temiz bulaşık yıkanmış oluyor. Bulaşık makinesi modelleri, kullanıcılara farklı enerji seviyelerinde farklı yıkama seçenekleri sunabilen fonksiyonellik seviyelerinde üretiliyor. Bulaşık makineleri yarattıkları pratik kullanım ve sağlamış oldukları tasarruf nedeniyle evlerin yanı sıra işletmeler tarafından da yoğun olarak tercih ediliyor.


Bulaşık Makinesi Fiyatları Ve Modelleri


Bulaşık makinelerinin fiyatları, ürünlerin fonksiyon ve tasarımına göre geniş bir yelpazede değişir. Ürün fiyatlarını değiştiren ilk özelliklerden biri bulaşık makinesinin sunduğu program sayısıdır. Makinenizin program sayısı, bulaşıklarınızı yıkarken seçebileceğiniz fonksiyonları simgeler. Bulaşıkların durumuna göre düşük ya da yüksek sıcaklık, uzun ya da kısa süre ve narin yıkama ya da fırçalama fonksiyonlarını seçebilirsiniz. Ortalama fiyatlardaki bir üründe 2 program mevcutken, 7 ya da 8 programlı makinelerin fiyatları aynı oranda artış gösterir.


Fiyatı etkileyen bir başka özellik ise, bulaşık makinesinin sunduğu teknolojik yenilikler ve ek özelliklerdir. Bu yeniliklere sahip makineler, genel içerikler dışında kendi kendini temizleyen filtre sistemi, yıkama süresini kısaltma imkanı ve LED göstergeler gibi ek özellikler sunar. Tasarım açısından bakıldığında, ergonomik raf sistemleri ve katlanabilir çatal-bıçak sepetlerini seçmek ihtiyacınıza bağlıdır. Mutfağınızın tasarımı ve dekorasyon tercihlerinize bağlı olarak, beyaz ya da ankastre renklerdeki ürünleri satın alabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken ilk nokta, ihtiyacınızı ve bütçenizi belirlemeniz ve o doğrultuda model seçmenizdir.


Bulaşık Makinesi Nasıl Olmalı?


Bulaşık makineleri genel olarak 86 x 60 x 60 gibi standart ölçülere sahip olarak üretilir. Yine de, bulaşık makinenizi satın almadan önce, kendi mutfağınızda yerleştireceğiniz bölgenin ölçülerini alıp makine ölçüleri ile karşılaştırmanızda fayda olacaktır. Bulaşık makineleri konsunda önemli bir diğer nokta, makinenin kapasitesidir. En yaygın olarak 12 kişilik yemek takımını yıkama kapasitesinde ürünler bulunsa da, ihtiyacınıza uygun olarak daha büyük ya da daha küçük kapasiteli ürünleri tercih edebilirsiniz.


Satın alacağınız bulaşık makinesinin program sayısı, üründen arzu ettiğiniz performansı almanız için önemlidir. Bu programlar içinde genel olarak ortalama 30 dakika süren kısa program, günlük kullanım için standart program ve çok kirli bulaşıklar için yoğun program bulunur. İhtiyacınız doğrultusunda hassas, ekonomik, hızlı ya da ekstra sessiz programlı makineleri tercih edebilirsiniz. Ev elektroniği ürünlerinde sessizlik önemlidir. Evinizde sessizliği bozmak istemiyorsanız, ekstra sessiz ya da hijyenden emin olmak isterseniz ekstra hijyen programları barındıran makineler, sizler için doğru olacaktır. Son olarak, benzerlerine oranla daha az enerji tüketen bulaşık makineleri hem bütçeniz, hem de doğa açısından tasarruflu olur.


Bulaşık Makinesi Elektrik Tüketimi


Bulaşık makinesi kullanmak, elde yıkamaya oranla iki kat tasarrufludur. Ortalama bir aile, haftada en az iki kez bulaşık makinesini çalıştırır ve bu aylık enerji tüketiminin yüzde 8'ini kapsar. Buna misafir ettiğiniz dostlarınızın bulaşıkları ve aile yemekleri de eklendiğinde bu oran artar. Yüksek enerji kullanımı hem faturalarınızı arttırır hem de doğaya zarar verir. Bu durumda, bulaşık makineleri satın alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri tercih edeceğiniz bulaşık makinesinin ne kadar az enerji tükettiğidir.


Beyaz eşyaları incelediğinizde, enerji tasarrufunu simgeleyen çeşitli özelliklerle karşılaşırsınız. Bunlar, makinenizin her bir kullanımında elde edeceğiniz enerji tasarrufunun göstergesidir. Enerji tasarruflu bir bulaşık makinesi aylık yüzde 50'ye kadar daha az elektrik kullanmanızı sağlar. A+ enerji sınıfı bir makine benzerlerine oranla yüzde 12, A++ yüzde 21 ve A+++ yüzde 30 daha az enerji kullanır. Bunun yanında, yarım yük fonksiyonu bulunan modeller, dolmayı gerek kalmadan daha az su ve elektrik enerjisi harcayarak çalıştırılabilir. Enerji tasarruflu ürünler kullanarak bütçenize katkıda bulurken, doğaya da yardımcı olabilirsiniz.


Bulaşık Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Bulaşık makinesi alırken öncelikle kullanım şeklinde karar kılmak gerekiyor. Çünkü bulaşık makineleri, solo kullanımın yanı sıra ankastre ya da tezgah üstü olarak da kullanılabilen modeller içeriyor. Yerleşim itibarıyla genişlik, derinlik ve yükseklik gibi ölçütler de önem taşıyor. Kullanıcılar bulaşık makinesi seçimi yaparken 55 ila 67.5 cm arasında değişen genişlikte, 50 ila 68 cm arasında değişen derinlikte ve 43.8 ila 91 cm arasında değişen yükseklikte modellerden kendileri için en uygun olanını belirleyebiliyor. Renk seçimi olanağı olması, kullanıcının kişisel beğenisine göre model tercihi yapabilmesiyle birlikte bulaşık makinesinin kullanılacağa alana renk uyumlu olarak seçilebilmesini de mümkün kılıyor.


İyi Bulaşık Makinesi Nasıl Seçilir?


İdeal bir bulaşık makinesi seçimi yapabilmek için incelenen bulaşık makinesi modelinin özelliklerinin ihtiyaçlar ile örtüşüp örtüşmediğinden emin olmak önem arz ediyor. Seçim yaparken bulaşık makinesinin yıkama kapasitesi, ilk öne çıkan detaylardan biri oluyor. Bulaşık makinelerinin yıkama kapasiteleri, yıkadıkları azami yemek takımı kişi sayısı ile ölçülüyor. 6 ila 15 kişilik yemek takımı yıkama kapasitesine sahip model seçenekleri bulunuyor. Kullanıcılar satın alacakları modelde karar kılarlarken bulaşık makinesinin ses seviyesine dair de seçim yapabiliyor. Modellerin ses seviyeleri 38 ila 56 db arasında değişiyor. Böylece daha sessiz çalışan bir bulaşık makinesi satın almak isteyen kullanıcılar için de alternatifler sunulmuş oluyor.


Kaç Programlı Bulaşık Makinesi Alınmalı?


Bulaşık makinesi programları, yıkama yoğunluğu ve süresi gibi seçeneklere göre yıkama yapılmasına imkan sağlıyor. Bulaşık makineleri, 2 ila 12 arasında değişen program sayısına sahip bulunuyor. Su tüketimi her program başına 6.5 ila 15 litre arasında değişiyor. Bulaşık makinesi satın alırken makinenin kaç programlı olduğundan ziyade, modelde yer alan programların yıkama ihtiyacını karşılayacak düzeyde olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor. Zira tercihi minimum enerji sarfiyatı ile bulaşık yıkanması olan bir kullanıcının ekonomik yıkama programlı bir bulaşık makine seçmesi, tercihi güçlü temizlemeden yana olan bir kullanıcının ise yoğun yıkama programı bulunan bir bulaşık makine seçmesi tavsiye ediliyor.


Bulaşık Makinesi Kaç Watt Gücünde Olmalı?


Bulaşık makinesinin gücü, makinenin enerji tüketimini ifade ediyor. Bulaşık makinesi modellerinin yıllık enerji tüketimleri 1 ila 299 kWh arasında değişiklik gösteriyor. Bulaşık makinesi markaları, 5 değişik enerji sınıfında modeller üreterek kullanıcılara alternatifler içerisinden en uygun seçimi yapmalarına fırsat tanıyor. B, A, A+, A++ ve A+++ enerji sınıfı olarak üretilen modeller, birbirlerinden farklı güç harcamaları yaparak bulaşık yıkama işlemini gerçekleştiriyor. Bulaşık makinesi fiyatları için de temel belirleyicilerden biri enerji tüketim sınıflaması oluyor. Ayrıca program sayısı ve yıkama kapasitesi de önemli belirleme kriterleri olarak dikkat çekiyor. Bulaşık makinesi çeşitleri her kullanıcıya hitap edecek bir modeli içerecek zenginlikte üretiliyor.