Çamaşır Makineleriİster yalnız yaşayan biri, isterse büyük bir ailenin yaşadığı bir ev olsun, her evin olmazsa olmaz eşyası çamaşır makineleridir. Hem zamandan hem de maddiyattan tasarruf ederek, çamaşırlarını kolayca temizlemek herkesin hakkıdır. Özellikle teknoloji ile gelen gelişmelerin çamaşır makinelerini de geliştirmesi, ürün yelpazesini zenginleştirir. Siemens, Beko ve Hotpoint-Ariston gibi çeşitli markalardan, ihtiyacınızı karşılayacak özellikteki çamaşır makinesini bulmanız mümkündür.


Çamaşır Makinesi Fiyatları


Çamaşır makineleri fiyatları 650 TL'den başlayarak özelliklerine göre artarak 3000 TL'ye kadar uzanır. Ürün fiyatlarını etkileyen özelliklerden ilki çamaşır makinesinin hacmidir. Makinenizin hacmini ihtiyacınıza göre 5 litre ile 13 litre arasında seçebilirsiniz. Küçük aileler için 5 litrelik makineler yeterli olurken, daha kalabalık ve daha sık yıkama yapan aileler için çok büyük hacimli makineler idealdir. Hacmi gibi, yıkama programlarının çeşitliliği de çamaşır makinesi fiyatlarını etkiler. Burada önemli olan ne sıklıkta, hangi programları kullanacağınızı belirlemeniz ve ihtiyacınızı karşılayan ürünü seçmenizdir.


Hacim ve program dışında, çamaşır makinesinin sunduğu teknolojik yenilikler ve farklı fonksiyonlar da ürün fiyatını etkiler. Yüksek özelliklere sahip bir çamaşır makinesi hassas ya da hızlı yıkamanın yanında çitileme, dövme, buharlı yıkama gibi ek özellikler sunar. Dijital ekranı sayesinde hangi programın kaç dakikada biteceği ya da çamaşır hassaslığına göre kaç devir kullanmak istediğiniz de ek özelliklerden bir kaçıdır. Enerji tasarrufu sağlayan A++ ya da A+++ gibi özellikler de çamaşır makinelerinin fiyatlarını etkileyen özelliklerdendir. Ayrıca, kurutma makinesi işlevini de aynı ürünle sunan çamaşır makinesi de satın alınabilir.


Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?


Çamaşır makineleri sürekli olarak ıslak işlemler gerçekleştirdiği için, bakteri üretimine uygun ortamı yaratır. Zamanla, temizlenmeyen makinelerde küflenme ve iç aksamlarda kireçlenme de görülebilir. Bu gibi yan etkiler çamaşır makinenizin ömürünü kısaltırken, daha fazla enerji harcayarak elektrik faturanızın artmasına sebep olur. Düzenli temizlik ile çamaşır makineniz daha hijyenik ve uzun ömürlü olacaktır.


Çamaşır makinenizin iç aksamını temizlemek için birkaç ayda bir çamaşır koymadan, özel temizlik malzemeleri ile yüksek ısıda çalıştırmalısınız. Böylece hem kazanı hem de gider borularını küften ve çamaşır kalıntılarından arındırmış olursunuz. Eğer körük lastiğinde, nemden kaynaklı küflenme oluşmuşsa, lastik temiz bir bezle temizlenip kurulanmalıdır. Çamaşır deterjanı ve yumuşatıcı gözünde zamanla oluşan küf ve kötü görünümü temizlemek için, hazne yerinden çıkarılıp temiz suyla yıkanmalıdır. Çıkmayan lekeler fırçalanmalı ve deterjan haznesi kuruduktan sonra makineye tekrar yerleştirilmelidir. Çamaşır makinelerinin dış temizliği temiz bir bezle yapılmalı, aşındırıcı ve sert maddelerden kaçınılmalıdır.


Çamaşır Makinesi Enerji Tüketimi


Ortalama bir aile haftada en az iki kez çamaşır makinesini çalıştırır ve bu sayı aylık enerji tüketiminin yüzde 10'unu kapsar. Buna küçük çocukların günde birkaç kez değişen çamaşırları, yazlık ve kışlık değişimleri ve ev eşyalarının temizliği de eklendiğinde, bu oran daha da artar. Yüksek enerji kullanımı hem faturalarınızı arttırır, hem de doğaya zarar verir. Bu durumda, çamaşır makineleri satın alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri, tercih edeceğiniz çamaşır makinesinin ne kadar az enerji tükettiğidir.


Beyaz eşyaları incelediğinizde, enerji tasarrufunu simgeleyen çeşitli özelliklerle karşılaşırsınız. Bunlar, makinenizin her bir kullanımında elde edeceğiniz enerji tasarrufunun göstergesidir. Enerji tasarruflu bir çamaşır makinesi aylık yüzde 50'ye kadar daha az elektrik kullanmanızı sağlar. A++ ya da A+++ gibi enerji tasarruflu çamaşır makineleri kullanarak, aylık enerji elektrik faturasından tasarruf etmenin yanında, doğaya katkıda bulunmanız da mümkündür.


Hangi Çamaşır Makinesini Almalıyım?


Çamaşır makinesi almaya karar verdiğinizde, önce bütçenizin aralığını belirlemeniz gerekiyor. Özelliklerine ve sağladığı faydalara göre oldukça çeşitli modelleri bulunan çamaşır makineleri, marka, nitelik ve artı özelliklerine göre farklı fiyat seçenekleri ile satışa sunuluyor. Çok programlı çamaşır makinelerinin, hem deterjan miktarını hem de yıkayacağınız çamaşırın hassasiyet durumuna göre, sıkma devrini ayarlama özelliği bulunuyor. Böylece, yıpratmadan ve tamamen temizlenmiş olarak makineden çıkarılan çamaşırlar, hem dayanıklılığını hem de renklerini uzun süre korumuş oluyor. Bununla birlikte, büyük nevresimler, yatak örtüleri, havlular gibi kalın ve hacimli ürünleri yıkamak için yüksek devirle sıkma işlemini gerçekleştiren modeller arasından bir tercih yapmanız, çamaşırlarınızı makineden çıkardıktan sonra daha hızlı kurumalarına katkı sağlıyor. Tam da bu noktada önemli bir detay dikkat çekiyor; yüksek devirli makineler, düşük devirde sıkma işlemi yapan makinelere oranla daha fazla enerji sarfiyatı yapıyor. 


Kaç Kiloluk Çamaşır Makinesi Almalıyım?


Yeni nesil çamaşır makinelerinin birçok modeli artık hem yıkama hem de kurutma işlemini bir arada sürdürüyor. Yıkandıktan hemen sonra tercihinize göre kurutma programına geçen çamaşır makineleri, çamaşırlarınızı makineden çıkarmadan kurutma işlemine geçiyor. Kurutmalı çamaşır makineleri, yıkama ve kurutma yük kapasitelerini, ürünün üzerinde belirtiyor. Örneğin, 9 Kg. yıkama kapasitesi ve 6 Kg. kurutma kapasitesi ile çalışan bir çamaşır makinesinin üzerinde, 9+6 ibaresi görülüyor. Buradan yola çıkarak, seçeceğiniz çamaşır makinesinin kapasitesini kullanım alışkanlıklarınıza göre rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Hangi sıklıkla çamaşır yıkadığınız, ailenin kalabalık ya da küçük çocuklu oluşu gibi ek faktörler de çamaşır makinenizin kilogram/yük kapasitesi hakkında fikir veriyor.