En Ucuz Kitaplar
Türkiye’de televizyon izleme ve internet kullanma oranları oldukça yüksek olsa da kitap okuma oranı için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. UNESCO’nun yaptığı araştırmanın gösterdiği üzere Türkiye'de kitap okuma oranı yok denecek kadar azken, Avrupa'da bu oran ortalama %20 olarak gözükmekte, Türkiye'deyse bu araştırmaya göre %0,001’dir. UNESCO’nun bahsi geçen araştırmasına göre okuma oranı sıralamasında Türkiye’nin dünyadaki yeri 86. sıradır. 2011 Yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı araştırmalar sonucu oluşturulan "Türkiye Okuma Kültürü Haritası" sonuçlarına bakıldığında, Türkiye’nin okuma alışkanlığı konusunda oldukça geri kalmış olduğu görülebilir. Okuma alışkanlığı oranlarının artması için devlete, özel eğitim kurumlarına, sivil toplum kuruluşlarına, özel projelere ve akademisyenlere oldukça önemli işler düşmektedir. Okuma alışkanlığının erken yaşlarda aile ve pedagojik eğitmenler tarafından çocuklara özenle sevdirilerek aşılanması bu işi oldukça kolaylaştırabilir. Okuma alışkanlığı, çocuğun zihinsel, duygusal ve sosyal gelişiminde ve buna bağlı olarak ileri tarihlerdeki yetişkin yaşamında hayati katkı sağlamaktadır. İnternet ve bilgisayarların da çocukların gelişiminde olumlu yanları olsa da kitap okuma alışkanlığı zaten az olan Türkiye çocuklarının bu alışkanlığı neredeyse hiç edinememelerine zemin hazırlamaya başlamıştır. Akademik ve iş hayatında başarı elde eden insanların çoğunun da bu alışkanlığı erken dönemlerde edindiği gözlemlenmektedir. Türkiye’de kitap tercihleri genellikle popüler romanlar, kişisel gelişim kitapları ve anı-biyografi üzerinedir. Çocuklar için sesli eğitim kitapları ve masal kitapları da yoğun ilgi görmektedir. Dergi okuma oranıysa, kitap okuma oranıyla karşılaştırıldığında daha yüksek gözükmektedir. Hobi dergileri, gezi dergileri, sağlıklı yaşam ve moda dergileri çokça talep edilen yayınların başını çekmektedir. Karikatür içerikli haftalık mizah dergileri de yıllardan bu yana gençler arasında çokça talep görmektedir. Okuma alışkanlığı edinememeye ya da bu alışkanlığa sahip olup da kitap alamamaya, genelde insanlar tarafından kitapların çok pahalı olduğu gerekçe gösterilmektedir. E-kitap piyasasının giderek büyümesiyle ve tablet bilgisayarların bu amaçla kullanımının artmasıyla basılı kitaba olan ilginin azalacağı düşünceleri de sıklıkla tartışılan sorunlardan biridir. Türkiye’de akademik hayatta da intihalin yaygın olması, yeterli literatür taraması yapılmaması ve kitap okunmamasıyla doğrudan orantılıdır. Türkiye’de DVD ve Blueray disc formatındaki filmlere ve müzik CD’lerine olan ilgiyse kitaba olan ilgiye oranla oldukça yüksektir. Bu formatların karşılaştığı en büyük problemse tıpkı kitap basımında karşılaşılan problem gibi korsan yapımdır. Korsan yapımlar kitap, film ve müzik eserlerinin orijinal üretimlerine büyük darbeler vurarak kayıt dışı ekonomi alanında önemli oranda artış olmasına sebep olmaktadır.

Kitap

Kitap okumak; kişilerin kendilerini geliştirmesi, dili daha düzgün bir şekilde kullanması, merak ettikleri alanlar hakkında bilgi sahibi olması ve boş zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirmesi için gerekli bir alışkanlıktır. Kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasında sosyal çevrenin, eğitimcilerin ve ailenin önemi oldukça büyüktür. Çocuklara, okul süreçlerinde doğru yönlendirmeler ile kitap okuma alışkanlığı kazandırılabilir. Kitapların büyülü dünyasına kendisini kaptırmak, nitelikli bir hobi edinmek isteyen kişilerin de ilgi alanları doğrultusunda alacakları kitaplar ile okuma alışkanlığı kısa sürede kazanılabilir. Kitapların okunmaması ya da alınan kitapların bitirilmeden yarıda bırakılması yanlış kitap tercihlerinden kaynaklanmaktadır. Kişilerin kitap alırken dikkat etmesi gereken belli başlı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar göz ardı edilmediğinde, kişiler nitelikli ve bir o kadar da keyifli olan kitap okuma sürecine dahil olmuş olurlar. 

Kitap Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kitap okuma alışkanlığına sahip olan kişilerin, kitap alırken zorlanmadığı görülür. Kitaplar ile iç içe bir yaşamda, kitap okuyan kişi, isteklerinin ve kitaptan beklentilerinin farkındadır. Bu farkındalık sayesinde doğru kitapları tercih ederken aynı zamanda okuma sürecini de oldukça keyifli bir hale getirir. Kitap alışkanlığı kazanmak isteyen kişilerin öncelikli olarak ne tür kitaplara ve konulara ilgi duyduğunu doğru bir şekilde analiz etmesi gerekir. İlgi alanları ortak olmayan kişilerin birbirlerine yaptıkları kitap tavsiyelerinin sonuçları, özellikle okuma alışkanlığını henüz kazanmamış kişiler açısından olumsuz olmaktadır. Bu olumsuzluğun sonucunda kişi, tavsiye edilen kitaptan bir zevk almaz ve kitap okumanın kendisine göre olmadığını düşünür. Aslında doğru kitap seçimi ile kitap okumayı her birey sever. Önemli olan kişinin kendisine keyif veren konularda okumaya yönlenmesidir. Kitap alırken dikkat edilmesi gereken belli başlı unsurlar arasında; öncelikli olarak ilgi alanı saptaması, araştırma, deneme, roman, hikaye tarzlarından ilgisini çeken kategoriyi belirlemesi, ilgisini çeken kitap ve yazar hakkında kısa bir ön araştırma yapması yer alır.

Nitelikli Bir Okuma Nasıl Gerçekleştirilir?

İlgi duyulan bir tür ve konu hakkında nitelikli bir okuma yapmak isteyen kişilerin, kitabı almadan önce kitaba dair bazı ön araştırmalar yapması gerekir. Bu kitap benim istediğim alanda yetkin bir kitap mı? Hakim olmak istediğim alan hakkında yeterli bilgiye sahip mi? Kitabın yazarı, dili benim istediğim akıcılıkta kullanıyor mu? Bu sorular doğrultusunda ve kısa ön araştırmalar vasıtasıyla şekillenen cevaplar kişiyi tatmin ediyorsa, yapılan okuma oldukça nitelikli bir şekilde gerçekleşecektir. Kitap türleri arasında kendi ilgi alanı doğrultusunda türleri seçen kişilerin konu hakkında tek bir yazara bağlı kalmadan çeşitli yazarların kitaplarını araştırması ve o yazarlarında kitaplarına yönelmesi nitelikli okumanın gereklilikleri arasındadır. Roman, hikaye gibi türlerde aynı yazarın birden fazla kitabını okumak, kişinin yazar ve yazarın tarzı hakkında doyurucu bilgilere sahip olmasını da sağlar. 

Hediye Kitap Seçiminde Neler Göz Önünde Bulundurulmalı?

En güzel hediye alternartifleri arasında yer alan kitaplar, doğru bir seçim ile hediye edilen kişinin beğenisini fazlasıyla kazanacaktır. Hediye kitap alırken, kitabın hediye edileceği kişinin hobileri, ilgi alanları, zevkleri göz önünde bulundurulmalıdır. İlgi duyulan bir alan hakkında kişiye hobi kitapları hediye edilebilir, sevdiği bir yazarın yeni çıkan kitabı ya da ilgisini çektiği bir konu hakkında araştırma setleri oldukça ideal seçimlerdir.

Kitaplarda Yayınevi Faktörünün Önemi Nedir?

Yayınevlerinin pek çoğu belli alanda kitapların basımlarını üstlenir ve basımını gerçekleştiriler. İlgi duyduğunuz alanda basım yapan yayın evlerinin kitaplarındaki hata payları, editörlerinin nitelikli olması, yayınevi seçimlerinde önemli unsurlardır. Kitapların basım tarzları, kullanılan materyaller, yayınevlerinin imzaları niteliğindedir. Yayınevleri kıyaslamasında göz önünde bulundurulması gereken temel faktörler de bunlardır.