Dijital ortamlar, belgelerin ve resimlerin saklanması ve farklı yerlere gönderilebilmesi için oldukça sık kullanılırlar. Kâğıt baskı şeklinde olan belge ve resim gibi materyallerin bu ortamlarda saklanabilmesi içinse farklı teknolojilerden faydalanılabilir. Bu amaçla kullanılabilecek en pratik ve en etkili araçlar ise tarayıcılardır. Scanner olarak da bilinen bu araçlar ile uygun ebatlardaki belgelerin, resimlerin ve hatta bazı durumlarda iki boyutlu objelerin görüntüleri sayısal ortama kolaylıkla aktarılabilir.


Tarayıcı Fiyatları


Tarayıcı fiyatları, bu cihazların kullandıkları teknolojilere ve teknik özelliklerine göre farklılık gösterir. Model seçiminde cihazın yerleştirileceği yerin boyutlarına uygun bir ürün tercih edilmeli ve kullanım şeklinde göre farklı kasa seçenekleri de incelenmelidir. Çoğu modelde tarama için cihaz kapağının kaldırılması ve her taramada materyallerin cihaza tek tek yerleştirilmesi gerekirken, bazı modeller tepsisine koyulan evrakları otomatik olarak tararlar. Bu tip otomatik çalışan cihazlar daha yüksek fiyatlı olmalarına rağmen çok daha pratik bir kullanım sağlarlar.


Yüksek hızda doküman taraması yapan cihazlar daha yüksek fiyatlıdır ancak yoğun kullanımlarda bekleme süresini minimuma indirdikleri için oldukça kullanışlıdırlar. Normal hızlı tarayıcı modelleri ise standart bir kullanım için oldukça idealdirler. Tarayıcının çözünürlük değerine dikkat etmek önemlidir. Çok daha net görüntü elde edilebilmesi için 4800 dpi değerine kadar ulaşan çözünürlüğe sahip ürünlerden, yüksek çözünürlük olanağı sunan bir ürün tercih edilmelidir. Teknik özelliklerinin yanında ayrıca doğrudan belge gönderimi ve fotoğraf paylaşımı yapan veya çalışmak için bilgisayara bağlı olması gerekmeyen modeller tercih edilerek daha işlevsel bir kullanım sağlanabilir.


Tarayıcı Nedir?


Tarayıcılar, resimlerin, belgelerin ve bazı iki boyutlu görsellerin görüntülerinin dijital ortama aktarılmasını sağlayan elektronik aletlerdir. Bu cihazlar görüntüsü dijital ortama aktarılmak istenen nesneler üzerine ışık ışınları gönderirler ve taranan nesneden yansıyan ışınları toplayarak algılayıcıya gönderirler. Algılayıcı da topladığı ışınları değerlendirerek sayısal verilere dönüştürür ve bu şekilde görüntü taraması tamamlanmış olur. Tarayıcıda oluşturulan sayısal veriler ise bilgisayar tarafından değerlendirilir ve böylece taranan nesnenin görüntüsü monitöre aktarılır.


Temel olarak 3 çeşit tarayıcı vardır. Bunlar; el tipi, tamburlu ve düz yataklı tarayıcılardır. Evlerde ve ofislerde genel amaca yönelik kullanılan tarayıcı modelleri düz yataklı olanlardır. Düz yataklı tarayıcılar hem pratik kullanıma sahiptir hem bu modellerle yapılan tarama işlemleri oldukça başarılıdır. Bu cihazlar genellikle dikdörtgen şeklindedir ve bir kapakları bulunur. Kapağın altında ise düz bir cam ve camın altında da elektronik tertibat bulunur. Bu cihazlarla tarama yapılabilmesi için öncelikle cihazın camı üzerine resim veya belge yerleştirilir ve kapak kapatılır. Ardından da cihaz üzerindeki düğmeler ya da cihazın bağlı olduğu bilgisayardaki program yardımıyla gerekli seçimler yapılarak tarama yapılır.


Tarayıcının Hızı Önemli midir?


Tarayıcı modelleri, sahip oldukları teknik özelliklere göre görüntü tarama işlevlerini farklı hızlarda yerine getirirler. Düşük hızda tarama yapan cihazlarda bekleme süresi diğer modellere göre daha fazladır. Ancak tarayıcının ev kullanımında olduğu gibi pek sık kullanılmadığı durumlarda tarayıcı hızı sıkıntı yaratmaz. Ancak bazen tarayıcıların çok sık ve yoğun kullanımı gerekebilir. Özellikle, tüm evraklarını dijital ortama aktarması gereken işletmelerde bu cihazlar oldukça aktif şekilde kullanılır. Böyle bir kullanımda ise düşük hızlı cihazlarla yapılan iş sayısının artması bekleme süresini de arttırır. Bu durum işlerin yavaşlamasına neden olur ve böylesi sıkıntıların yaşanmaması için yoğun kullanıma uygun yüksek hızlı tarayıcı modelleri tercih edilmelidir.


Tarayıcı modellerinin sık kullanılmalarının dışında, yapılan tarama özellikleri de tarama hızını etkiler. Özellikle tarayıcının yüksek çözünürlükle tarama yapması için kullanıldığı durumlarda cihazın daha detaylı tarama yapmasından dolayı tarama süresi normale göre oldukça artar.