Her evde olması gereken küçük ev aletlerinden biri olan ütü, kıyafet ve çeşitli ev eşyalarının kırışıklıklarını gidermek için kullanılır. Temelde basit bir rezistans ile çalışan ütüler, taban kısımlarında gözenekli yapıya sahiptir ve ısı ile birlikte buhar gücüyle kumaş yüzeylerdeki kırışıklıkları düzeltirler. Genellikle aynı çalışma prensibine sahip olan ütüler; hızlı ütüleme, taban teknolojisi ya da kumaş hassasiyeti gibi teknik özellikleri ile farklılık gösterir. Buhar gücü, taban özellikleri ve kullanım güvenliği ile birbirinden ayrılan ütüler, ihtiyaca ve kullanım sıklığına bağlı olarak seçilir.


Ütü Modelleri


Ütü modelleri, genellikle buhar kazanlı ütüler ve normal buharlı ütüler olarak ayrılır. Buharlı ütüler, kazanlı ütülere oranla daha küçük bir su haznesine sahip olur ve daha hızlı ısınır. Hızlı ısınma özelliği ile kullanıma hemen hazır hâle gelen normal ütüler, tek parça kıyafetleri kısa sürede ütülemesi gereken kişilerin ihtiyaçlarını karşılar ve evlerde genellikle normal buharlı ütüler kullanılır. Tek seferde hızlıca kullanıma hazır hâle gelen normal buharlı ütüler, marka ve modele göre farklı özelliklere sahiptir. Buharlı ütüler arasında buhar gücü, kireç önleme özelliği, su haznesi kapasitesi gibi özellikleri ile değişen ürünler bulunur. Ütülerin özellikleri incelenerek ihtiyaca ve kullanım biçimine göre seçilmesi tavsiye edilir. Özellikle buhar gücü değişen ütü çeşitleri arasında teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan alan akıllı ütüler de seçenekler arsında değerlendirilebilir. Akıllı ütüler, kumaş türünü algılama ve buna bağlı olarak ısı ayarını kendi yapma özellikleri ile kolay kullanım sunan modeller olarak öne çıkar.


Buhar kazanlı ütüler ise hem farklı çalışma prensibine sahiptir hem de farklı kullanım özellikleri sunar. Daha güçlü buhar gücü sunduğu için kırışıklıkların daha kolay açılmasını sağlayan kazanlı ütüler, su kapasitesi gibi özellikleri ile normal ütülerden ayrılır. Su kapasitesi ile suyunu değiştirme gereği duymadan uzun süre kullanılabilir ve daha güçlü buhar verme kapasitesi ile güçlü bir ütü modeli olarak tanınır.


Ütü Fiyatları


Ütü fiyatları, temelde ütülerin modellerine, özelliklerine ve markalarına uygun değerlere sahip olur. Buhar kazanlı ütüler ile normal buharlı ütüler, fiyat farkları ile birbirinden ayrılır. Buhar kazanlı ütülerde profesyonel kullanıma hitap eden ürünler, markalara bağlı olarak değişik fiyatlara satılır. Özellikle ütü işlerinin yoğun olduğu çeşitli işletmelerde kullanılmak üzere tasarlanan profesyonel ütüler, hem nitelikleri hem de fiyatları ile benzer ürünlerden farklı olur. Kazanlı ütüler arasında evlerde kullanıma uygun olan ütüler ise daha cazip fiyatlarla kullanıcıya sunulur. Temelde buhar gücü ve kullanım özelliklerine bağlı olarak fiyatları değişen kazanlı ütülerde rahat ve hızlı ütüleme imkanı veren ürünleri inceleyebilirsiniz. Daha uygun fiyatlara sahip kazanlı ütü çeşitleri arasında ise hem evlerde hem de çeşitli iş yerlerinde kullanabileceğiniz güvenlik önlemi bulunan ürünlere erişebilir; bütçenize en uygun ürünleri inceleyebilirsiniz.


Normal buharlı ütülerde ise fiyatlar, ürünlerin nitelikleri ile orantılı olarak şekillenir. Buharlı ütülerde özellikle ütüde kullanılan taban teknolojileri, fiyatları doğrudan etkiler. Kumaş üzerinde kolay hareket eden taban teknolojisine sahip ürünler ile seramik tabanlı ütüleri değerlendirebilirsiniz.


Buhar gücü ise hem ütü seçiminde hem de ütü fiyatında oldukça etkili olan bir başka unsurdur. Yüksek buhar gücüne sahip ürünleri farklı markalarda bulabilir; aynı zamanda ütü fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Kalabalık ailelerin de kullanımı için uygun olan ve kolay ütüleme imkanı veren ürünleri ise uygun fiyat seçenekleri ile bulabilirsiniz. Ütü çeşitlerinde güvenlik önlemleri gibi fiyatı etkileyen teknolojileri görebilirsiniz. Birbirinden farklı normal buharlı ütü modelleri hakkında bilgi edinebilir; eviniz için en doğru ütüyü tercih edebilirsiniz.
Yeni Nesil Ütülerin Özellikleri Nelerdir?


Ütü kullanmanın en büyük sorunlarından bir tanesi "acaba ütüyü kapattım mı?" sorunudur. Yeni teknoloji ütüler, barındırdıkları pek çok özelliğin yanı sıra güvenliği de üst seviyeye çıkarır ve otomatik kapanma özellikleri ile karşımıza çıkarlar. Otomatik kapanma özellikli ütü modelleri, oluşabilecek kazaları önlerken aynı zamanda önemli oranda enerji tasarrufu sağlar. Akıllı ütü modelleri arasında dokunmatik özelliğe sahip olanları da görebilmek mümkündür. Ayrıca ütü sesi sizi rahatsız ediyorsa, çeşitli markalar tarafından üretilen susturucu buhar filtresine sahip olan ütü modellerini tercih edebilirsiniz.


Ütü Tercihi Nasıl Yapılmalı?


Ütü markaları, ütü üretimini kullanıcıların alışkanlıklarına göre yapmaktadır. Tüm çamaşırları biriktirip haftada bir kere ütü yapanlar için buhar kazanlı ütüler pratik çözüm sunarken, sık ve az ütüleme, yani kıyafetini giyeceği gün ütüleyen kişiler için de buharlı (tanksız) ütüler pratik çözüm sunar. Devamlı seyahat eden kişiler için uygun olan ütü modeli ise seyahat ütüsüdür. Seyahat ütüsü, iş veya tatil maksatlı gidilen yerlerde, bavulda kırışan kıyafetleri hızlıca ütülemek için kolay bir çözümdür.


Ütü Modelleri Nelerdir?


Ütü modelleri arasında yukarıda bahsettiğimiz gibi; buharlı ütü, buhar kazanlı ütü ve seyahat ütüsü çeşitleri bulunmaktadır. Buharlı ütüler, hızlı ısınma ve pratik kullanım imkanının yanı sıra az yer kaplamasıyla da dikkat çekmektedir. Kısa süreli ütü yapma işleri için uygundur. Daha çok giysi ütülenecekse ve yoğun kırışıklıklar açılacaksa, bu noktada buhar kazanlı ütüler daha çok işinize yarayacaktır. Buhar tanklı ütüler, yoğun kırışık açmada daha hızlı ve etkili sonuç gösterir. Ütü masası ve ütü dolabı olan kişiler tarafından rahatlıkla tercih edilebilir. Küçük bir evde yaşayanlar, kazanlı ütüye yer bulma konusunda zorlanırsa tercihini buharlı ütüden yana kullanabilir.


Ütü Nasıl Seçilir?


Ütü seçimi yaparken birçok teknik özelliğe dikkat etmek gerekir. Bunlardan bazıları: Watt, şok buhar gücü, sabit buhar gücü, ütü tabanı, otomatik kapanma özelliği olabilir. Buhar tanklı ütülerde ise tüm bu özelliklerin yanı sıra bar, yani basınç bilgisine de dikkat edilmelidir. Ütülerin taban özellikleri de ütü kalitesini ve ütü fiyatlarını belirleyen önemli özellikler arasındadır. Çelik tabanlı ve seramik tabanlı ütü modelleri bulunmaktadır. Çelik tabanlı ütüler, günlük olarak kullanılabilen klasik ütülerdir. Seramik tabanlı ütüler çamaşırlara yapışmaz ve çizilme olasılığına karşı daha dayanıklıdır. Ütünüzü uzun süre kullanmak için musluk suyu yerine içme suyu kullanarak ömrünü uzatabilirsiniz. 


Ütü Nasıl Temizlenir? 


Son teknoloji ütü modelleri arasında kendiliğinden kireç temizleme sistemi bulunan ürünler mevcuttur. Kendiliğinden kireç temizleme özelliği bulunan ütü kullanmıyorsanız, ütü tabanını sirkeli suyla nemlendirilmiş bezle silebilirsiniz. Ütü kasası lekelenmiş ise bulaşık deterjanı, yapışmaz ütü tabanını temizlemek için ise çamaşır deterjanı kullanılabilir. Ütü tabanında biriken tozlardan kurtulmak isterseniz, eski bir diş fırçasından destek alabilirsiniz.