Yazıcılar & Projeksiyon

Gösterilen: 1 ile 40 arası, Toplam: 40 (1. Sayfa)

Bilgisayarınızda bulunan grafik ve verileri, kâğıt üzerine aktarmak için gerekli olan donanım yazıcıdır. Yazıcınız, bir kablo aracılığı ile veya kablosuz bluetooth teknolojisini kullanarak bilgisayarınıza bağlanabilir. Her yazıcının içinde kendine özgü bir mikroişlemcisi ve bilgisayardan gelen verilerin aktarıldığı sınırlı kapasitede bir belleği bulunur. Bir yazıcının kalitesini belirleyen temel faktörler; yazıcının bir sayfayı basma süresi ve nokta yoğunluğudur. Kullanım amacınıza göre yazıcı seçmeniz, baskı performansınızı arttırır.


Yazıcı Fiyatları


Yazıcı fiyatları; çeşitlerine ve kalitelerine göre farklılık gösterir. Yazıcı alırken dikkat edeceğiniz ilk husus, almak istediğiniz baskının özelliğidir. Eğer standart baskı kalitesi ile verilerinizi basmak istiyorsanız, fiyatları diğer yazıcılara göre çok daha uygun olan mürekkep püskürtmeli modeller sizin için yeterli olabilir. Bu tip yazıcılarla fotoğraf ve renkli grafik basımı da yapılabilir. Üzerinde fotokopi, fax ve tarayıcı bulunan çok fonksiyonlu yazıcılardan alarak; bu cihazları tek tek alma maliyetinden de kurtulabilirsiniz.


Eğer hızlı ve sürekli baskı almanız gerekiyorsa, lazer yazıcı sizin için daha uygun olacaktır. Daha yüksek fiyatlara sahip olabilen lazer yazıcı modelleri; baskı kaliteleri ve hız açısından diğer yazıcılara göre daha işlevseldir. Sadece siyah beyaz baskı yapan lazer yazıcılar ise renkli baskı yapanlara göre çok daha uygun fiyatlıdır.


Nokta vuruşlu yazıcılar; sürekli form kullandıklarından, genelde muhasebe departmanlarında tercih edilir. Fiyatları yüksek olan bu ürünler; şeritleri ucuzdur ve dayanıklılıkları daha fazla olduğu için uzun yıllar kullanılabilirler. Eğer yazıcınızın üzerinde ethernet bağlantısı varsa, ofisinizde kuracağınız bir bilgisayar ağı ile tek yazıcıdan baskı alabilirsiniz demektir.


Yazıcı Çeşitleri


Yazıcı çeşitleri, verileri kağıda aktarırken kullandıkları sisteme göre; nokta vuruşlu, mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcılar olarak üçe ayrılırlar. Nokta vuruşlu yazıcı modelleri, daktilonun yazıcıya bağlanmış şekli gibidir. Yazıcıda bulunan iğnelerin, mürekkepli şeride vurması ve kağıt üzerine baskı yapmasıyla çıktı alınır. Nokta vuruşlu modeller, eski teknoloji gibi görünmesine ve diğerlerine oranla daha gürültülü çalışmalarına rağmen özellikle şirketlerin muhasebe bölümlerinde; fatura, irsaliye, etiket ve muhasebe kayıtları gibi sürekli formların basımında vazgeçilmezdir. Bu ürünler, vuruşlu yazıcı oldukları için aynı anda birden fazla kopya alınabilir. Bu modellerden renkli çıktı almanız mümkün değildir ancak 24 iğneli yazıcı kullanıyorsanız grafik baskı alabilirsiniz ve çıktılarınızı neredeyse 100 yıl saklayabilirsiniz. Bu tip cihazlar, baskılarında kullanılan şeritlerin ucuzluğu sebebiyle de maliyet açısından tercih edilir.


Mürekkep vuruşlu yazıcılar; kartuşunda bulunan sıvı mürekkebin, elektrik akımı veya ısıtma yöntemi ile basınç oluşturarak kağıdın üzerine püskürtülmesi tekniği ile çalışırlar. Bu ürünler, renkli kartuş kullanılabildiği için fotoğraf ve grafik basabilirler. Mürekkep vuruşlu yazıcı modelleri; sessiz çalışırlar ve baskı kaliteleri iyidir ancak baskı hızları lazer yazıcılara göre daha yavaştır. Ev kullanımına uygun olan mürekkepli ürünler; kağıdın üzerindeki mürekkep, su ve ısıdan etkilenerek dağılabilir.


Lazer yazıcılarsa daha çok profesyonel kullanıma uygundur. Bu tip yazıcılarda, kartuş yerine içinde toz mürekkep bulunan tonerler kullanılır. Lazer yazıcılarda bilgisayardan gelen veriler; önce yazıcının belleğine, daha sonra da lazer ışınları yardımıyla kağıdın geçeceği silindire aktarılır. Yazıcıdaki tonerin içinde bulunan toz mürekkep tanecikleri ise bu silindirin üzerine yapışır ve baskı işlemi sonlanır. Lazer yazıcı modelleri; çok hızlı ve sessiz baskı yaparlar. Ayrıca bu ürünlerin tonerleri, püskürtmeli yazıcılara göre çok daha fazla sayıda baskı yaparlar.


Yazıcı Nedir?


Yazıcılar, bilgisayardaki verilerinizi kağıt üzerinde de görmenizi sağlayan en önemli çıkış birimidir. Yazıcının özelliklerine göre bilgisayardaki her türden veri, kağıt üzerine bu yolla aktarılabilir. Kablolu veya kablosuz olarak bilgisayara bağlanan bir yazıcıya, bilgisayar tarafından alınmak istenen çıktının özel kodları gönderilir. İçinde bulunan mikroişlemci sayesinde bu kodları okuyan yazıcının belleğine bu verileri aktarır ve baskı işlemi başlar. Yazıcıların bilgisayara bağlanabilmesi için ise markasına uygun özel bir yazılım programının bilgisayara yüklenmiş olması gerekmektedir.